Staré „babské“ rady dříve říkaly, že do ložnice pokojové rostliny rozhodně nepatří, tak jako bychom nedoporučovali, abyste si do ložnice dávali výrazné či velmi tmavé barvy. Dnes již víme, že pokojové rostliny umí nejen okysličit a vyčistit ovzduší, ale i barvy umí navodit správnou atmosféru pro spánek. Jak vše udělat ale správně.
Po hektickém pracovním dnu, každý z nás potřebuje před ulehnutím ke spánku zklidnit tělo a mysl. Proto je vhodné kombinovat barevnost stěn v ložnicích s vhodně zvolenými pokojovými rostlinami.
Podle učení Feng Shui je nejlepší kombinací barev béžová až krémová paleta nebo zemité odstíny. Zemité barvy představuji element Země, který dává pocit stability. Ložnice se zemitým nádechem přináší správnou energii a rovnováhu pro klidný spánek. Barevnou paletu můžete rozšiřovat pomocí dekorací, barevných akcentů v nábytku, pomocí obrazů, ale i pokojových rostlin.
Díky zeleným pokojovým rostlinám do ložnice přivedete element dřeva značící vitalitu, zdraví a prosperitu. Je vhodné volit zelené rostliny bez výrazných vzorů a tvarů. Z povrchu listů rostlin se postupně vypařuje voda, tím se v místnosti zvyšuje vlhkost, která je přínosná například v zimních měsících, kdy se topí a vzduch je tak sušší.
Je všeobecně známo, že rostliny produkují kyslík, ale věděli jste, že Zelenec, Tchynin jazyk a Potos jsou prospěšné rostliny pro čištění ovzduší v ložnici? Podle posledních průzkumů tyto tři druhy nejlépe odstraňují toxické látky.
- Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata) je naprosto ideální rostlinou pro workoholiky či úplné začátečníky. Je maximálně nenáročnou rostlinou na péči. Snese světlé i stinné místo a má minimální nároky na zálivku. K tomu je nejlepší čističkou, odstraňuje ze vzduchu benzen, toluen, xylen, formaldehyd a trichlorethylen.
- Zelenec (Chlorophytum) se jednoduše přizpůsobí jakémukoliv prostředí. Výborně roste ve sklenici s vodou jako v květináči, často vypouští výhony s mladými rostlinkami a občas vykvete bílými kvítky. Je skvělým přírodním čističem vzduchu se schopností odstranit z něj škodlivý formaldehyd, a to až z 90 procent.
- Potos (Epipremnum) popínavá liána, která dorůstá do délky několika metrů. Je absolutně nenáročný a přizpůsobivý, má rád umístění na světle, ale přežije opravdu všude.
Dokonalými sběrači prachu jsou rostliny, které mají chlupaté listy. Aby fungovaly správně, jednou za čas je osprchujte nebo otřete hadříkem.
Do ložnice se rozhodně nedoporučuje umísťovat výrazně kvetoucí rostliny, jejich pyl by mohl vyvolat alergické reakce. Silná vůně, kterou uvolňují, by navíc mohla značně narušit váš spánek. Zároveň sušené květiny rovněž do ložnice nepatří, navozují v prostoru stagnující energie, kterou ve svém okolí rozhodně nechcete.
Závěrem je zapotřebí si uvědomit, že každá rostlina má jiné nároky na světlo, vodu a teplotu. Proto je potřeba si vybrat rostliny, které budou odpovídat prostředí vaší ložnice. Pokud máte málo světla, volte rostliny, které snáší stín, například Pothos. Pokud naopak máte v ložnici hodně světla, můžete zvolit například kapradiny. V ložnici by měla být teplota přibližně mezi 18 a 21 stupni, aby se vám dobře spalo. A za nás nesmí chybět ani správná matrace😊, která vám sice kyslík do ložnice nepřinese. Ale kvalitní a komfortní spánek ano, podívejte se naše hitovky MADA, ARYA, MAIA AIR, OCEANICO.