Každý z nás máme svou minulost, přítomnost či budoucnost, matrace se rovněž postupem času vyvíjeli až do dnešní podoby. Pojďme si říct, jak šel čas s matracemi.

V roce 2020 v odborném žurnálu Science byla uveřejněna zpráva o nalezení nejstaršího dobového lůžka. Jihoafričtí archeologové odhalili v Border Cave v Jižní Africe pravěká lůžka stará až 200 tisíc let. Lůžko z doby kamenné bylo nečekaně sofistikované, skládalo se z trávy a popela.  3 000 př.n.l. si lidé začínají uvědomovat diskomfort, zimu plynoucí z podlah a začínají vznikat první provizorní lůžka. Byly to kamenné konstrukce ve tvaru kvádru, naplněny měkkým materiálem. Podobná lůžka se objevují v Egyptě, zde lůžko mělo dokonce vyvýšeninu pod hlavou „možný předchůdce polštářů“.

V Římě se formují první lůžka a matrace. Kožený nebo látkový obal se plní rákosem, senem, vlnou ale i peřím. Peří bylo považováno za velký luxus, na který dosáhli jen velmi bohatí lidé. Vznikají zde honosná lůžka z bronzu vykládané stříbrem. Římané ložnice nepoužívali jen pro spánek a plození dětí😊, ložnice začleňují do běžných denních činností. Lůžka člení podle činnosti, ke kterým byla využívána. Jednalo se o lůžka pro běžné spaní, manželská lůžka, stolní lůžka, studijní lůžka ale i pohřební lůžka.  Až do osmnáctého století se na vývoji matrací nic moc nemění až do příchodu první pružinové matrace.  

První pružiny se spojují provázky, aby držely u sebe. Strana, na které se spávalo, byla změkčená bavlnou nebo jiným měkčím materiálem. Opravdový zlom nastává v roce 1936 kdy Otto Bayer poprvé syntetizuje polyuretany. O pár let později proniká polyuretanová pěna skoro do všech průmyslových odvětví. Nejvíce však do nábytkářského průmyslu. 

V průběhu let se polyuretanová pěna vyvíjela až do dnešní podoby, kdy rozeznáváme několik typů pěn od standardní polyuretanové pěny, studené pěny, líné pěny, pěny s přísadami s oleji, gely atd.  K pružinovým matrací se přidávají matrace s taštičkovými pružinami. Jádro je tvořeno systémem pružin, které jsou samostatně zašity v textilních sáčcích. Každá jednotlivá taštička tak může individuálně reagovat, dynamicky se přizpůsobovat tvaru i zátěži jednotlivých tělesných partií a zajišťuje optimální rozložení hmotnosti lidského těla.

Další skupinou matrací jsou latexové matrace. Latexová pěna poskytuje výbornou prodyšnost, napomáhá prostupnosti a cirkulaci vzduchu v materiálu, a tím nedochází k zadržování vlhkosti. Oproti pěnám má latex vyšší životnost a může poskytnout optimální podporu pro uvolnění svalů všech hmotnostních kategorií postav (METIS, ARTEMIS BIO, NATALIA).

Tak jako se vrací módní trendy i u matrací se výrobci postupně vrací k přírodním materiálům, které začleňují právě do matrací. Do jader tak vstupují  gumožíňové desky  z kaktusových vláken, kokosu, koňských žíní, sisalu, mořské trávy, juty, abacy používá se i zvířecí srst z koní, velbloudů, lam či koz. Do potahových látek pak vstupují recyklovatelná vlákna (SEAQUALTM) nebo vlákna z kopřiv, konopí, kapok a jiné.

matrace METIS

Unikátní matrace s vysoce komfortní vrstvou gel latexu.

matrace ARTEMIS BIO

Exkluzivní jádro z pěnové pryže (latexu) s příměsí přírodního kaučuku, které je ve střední vrstvě dvojnásobně vyztuženo a významně zpevněno kokosovými flexideskami.

matrace NATALIA

Zpevněná latexová matrace s kokosovou flexideskou.

Pakliže jste se dočetli až k poslednímu odstavci možná máte chuť na sendvič😊, anebo přemýšlíte o novém matraci. Tak proč ne ty sendvičové. Sice vás nenasytí, ale zajistí vám zdravý spánek. Jedná se o matrace složené z několika typů pěn různých objemových hmotnostech a tvarech (matrace z více druhů pěn MAIA AIR, MADA, SANTI, EURIDIKA, MEDEA PLUS, ANTIGONA). Právě v této skupině se můžeme jako výrobci matrací nejvíce „vyřádit“ a naši zákazníci tyto matrace opravdu milují.