O spánkové hygieně, o tom, jak si vybrat správnou matraci i samotných matracích vás informujeme v průběhu roku pravidelně. Neměli bychom však opomíjet ani péči o matraci ve chvíli, kdy si ji pořídíme.

Péče o matraci je stejně důležitá jako samotný výběr matrace, a to z mnoha důvodů, které vám přiblížíme.  V první řadě jako výrobce matrací doporučujeme, aby se matrace vyměnily vždy maximálně po 8 letech. Máme k tomu hned několik důvodu. V prostředí, ve kterém žijeme a spíme se vyskytuje prašnost, vlhkost, zvýšená teplota v místnostech i alergeny. Samotná matrace se stává doslova lákadlem pro plísně, bakterie a roztoče.

V rámci každodenního pobytu na matraci se z těla uvolňují šupinky kůže, chlupy a vlasy, díky čemuž se v matraci zadržují roztoči. Krom toho za noc člověk vyprodukuje až 1 litr potu, který se vsakuje právě do povlečení a matrace samotné. Věděli jste, že v jedné matraci se může vyskytovat až dva miliony roztočů?

Prachový roztoč žije z kousků lidské kůže, ale také z plísní, bakterií a kvasinek. Stává se hlavní příčinou alergických reakcí u lidí. Roztoč samotný alergii  nespouští, ale protein z jeho trusu ano. Za krátkou dobu jeho života (až 10 týdnů) vyprodukuje několik tisíc kousků výkalů, časem uschnou a víří se vzduchem jako drobné částice, které následně dráždí dýchací cesty a způsobují alergické záchvaty.  Zbavení se plně roztočů není snadné, nicméně je možné snížit jejich množství na minimum. Základem všeho je dodržování pravidelné hygieny lůžka.

Za prvé se zaměřte na časté větrání místnosti, ale i samotné matrace. Nechávejte ji vyvětrat několikahodinovým pobytem na čerstvém vzduchu. Nezapomínejte mít matraci položenou na správném podkladu, ideální je lamelový rošt, aby mohla matrace oběma směry dýchat. Matraci je nutné pravidelně vysávat a otáčet, a to i po směru hlava / nohy.

Dalším krokem je pravidelné praní potahu a lůžkovin, které jsou rovněž součástí denního  spánkového režimu. Vždy se řídíme pracími symboly uvedených na pracím štítku potahu nebo lůžkoviny. Při praní můžeme použít prací prostředky s antimikrobiálními úpravami snižující výskyt roztočů, plísní a bakterií.  Roztoče zahubí i delší pobyt na přímém slunci, nebo naopak mrazu, proto je slunění či větrání peřin také prospěšné.

 

Pokud trpíte alergiemi na prach a roztoče, je pro vás vhodnější si vybírat matrace, které nejsou lepeny, pokud se jádro skládá z více částí dají se jednoduše „rozebrat“. Jednotlivé části pak můžete lépe vyčistit. Z naší palety výrobků to jsou matrace  MÉDEA PLUS, GYLFI, NAVI
V současné nabídce jsou k dostání matrace i s antibakteriálními úpravami, snižující výskyt roztočů a baktérií.

Na závěr vám opět zopakujeme naše doporučení. Matrace vyměňte jednou za osm let! Není již třeba vám říkat, jaké nás k tomu vedou důvody. Myslete na to, že pokud matraci máte déle jak námi doporučené maximum, do ohrožení se dostává nejen vaše zdraví, ale i kvalita spánku jako takového.