Jak dobře se vyspíme, tak vypadá následující den. Kvalita spánku je pro nás prioritou, z velké části se na ní podílí i výběr matrace. Nákup není tak snadný, protože trh je zaplavený mnoha výrobci, nespočtem materiálů a jejich kombinacemi, různými výplněmi. Zákazník tak může snadno dělat při nákupu chyby.

Nakupujeme výhradně u specializované firmy, kde jsou prodavači proškoleni, věnují se nám a rozumějí své práci.

První zásada: Matrace se nikdy nedá koupit bez zkoušení.
To neznamená, že na ni na chvilku skočíme, přetočíme se a hned kupujeme. Je nutné na ní déle poležet, být v klidu a porovnávat. Dobré firmy půjčují matraci i na tři dny domů, můžeme si vyzkoušet na ní spát celou noc. Otestujeme všechny polohy, ve kterých spíme, a přitom vnímáme, jak je matrace tvrdá, nebo naopak moc měkká, jestli se do ní příliš neboříme, jak se z ní zvedáme. Určitě je dobré zvolit na manželskou postel dvě různématrace, protože každý máme jinou hmotnost a potřeby, málokdy nám vyhovuje to samé.

Druhá zásada: Novorozenci a děti mají mít kvůli správnému vývoji páteře a svalů dostatečně pevnou a tuhou matraci. U dospělých rozhodně platí: těžší lidé potřebují mnohem tužší matraci než lidé smenší váhou. Starší a dlouhodobě ležící mají obvykle raději měkčí matraci, ale je to individuální. Ideální jsou pro ně např. matrace, které kombinují paměťové pěny s tzv. aktivní matrací, ve které se dá regulovat tuhost. Ta je výborná mj. pro osoby upoutané dlouhodobě na lůžko.

POZOR NA TZV. MARKETINGOVÉ MATRACE
V různých obchodech můžeme vidět matrace, které kombinují několik materiálů, jež jsou barevně odlišené a vypadají sofistikovaně. Obvykle ale nemají takovou tloušťku, aby byly kvalitní, protože honba výrobců za nižší cenou je v době krize prioritní. Dbejme proto na kvalitu, ne na efekt.

Jednobarevná matrace opravdu neznamená, že je horší. Rozhodně neuděláme chybu, když si pořídíme kvalitní monoblok, třeba jenom z pěny o výšce 30 cm. Je to lepší matrace než barevně nakombinované materiály v tenkých vrstvách.

Také se nevyplácí investovat do drahého roštu a na něj dát méně kvalitní matraci, to nefunguje. Důležitější je věnovat se výběrumatrace, rošt je až na druhém místě. Matrace má životnost v průměru 15–20 let, ale z hygienického hlediska je nutné ji vyměnit po 7 až 8 letech. Běžná údržba je snadná, je dobré každý týden vyluxovat potah a jednou za rok ho z matrace stáhnout a vyprat.

CO MOŽNÁ O MATRACÍCH NEVÍTE
Při nákupu matrace sledujeme udávaná čísla, ptáme se, co znamenají. U pěny platí: čím vyšší číslo, tím kvalitnější (jde o objemovou hmotnost). Matraci, která je nižší jak 7 cm, nemůžeme za matraci vůbec považovat, i když se za ni někdy vydává. Kvalitní potah matrace má gramáž označenou číslem 350, sám absorbuje až 90 % potu, nepropustí pot dále a má smysl ho prát.

Senioři potřebují matraci výšky 16 cm až 20 cm, lépe se jim z ní vstává. Ocení třeba pěnu visco, která je měkčí a nebrání prokrvování těla. Kdo je zvyklý na pružiny, volí tzv. taštičky, které dobře rozkládají hmotnost. Pozor! Pružinová matrace nepatří na lamelový rošt. Materiál visco má tvarovou paměť, ale je to uzavřený materiál. Nehodí se pro toho, kdo se hodně potí. Latexové matrace jsou proti pěnovým těžší, mají přirozenou pružnost, poddajnost a měkkost. 

www.moravia-comfort.cz